Založení českého s.r.o. ze zahraničí
25.4.2018

Asi nechcete, aby někdo, kdo se na Vašem projektu podílel jen okrajově, si nárokoval čtvrtinu Vašeho startupu. Takové příběhy jsou běžné především v kolébce startupů, v USA.

Začínající podnikatelé mají často problémy se založením nové firmy, formalizací vztahů a dělením podílů mezi zakladatele. Zároveň jim často v začátcích podnikání peníze a energie vložená do založení firmy nepřijde jako vhodná investice, když se mohou soustředit na svůj produkt a jeho rozvoj. Protože výhody nejsou hned vidět, mnoho začínajících podnikatelů založení společnosti často odkládá. Přitom odpověď na otázku „kdy bychom měli založit společnost?“ je prostá: čím dříve, tím lépe.

Zde je 5 hlavních důvodů, proč Váš startup proměnit ve společnost co nejdříve:

1. Upravíte si vlastnictví mezi zakladateli a vyhnete se následným sporům mezi nimi

Dohodnout se mezi zakladateli na rozdělení podílů a ve společnosti je hlavním důvodem, proč založit společnost brzy. Jakmile máte vzájemná práva, povinnosti a podíly sepsány, je vše jasné a přehledné.  Do té doby má často každý zakladatel pocit, že mu náleží větší část startupu, než je skutečnost (vzhledem k tomu, že startupu obětoval víkendy, noci a čas s rodinou).

2. Pořízení podílů / akcií za nominální hodnotu

Při založení společnosti v rané fázi startupu ještě podíly nemají takřka žádnou cenu. Zakladatelé je tak pořizují většinou za nominální hodnotu, což bývá pár korun, které vkládají do společnosti (nominální hodnota podílu nebo akcie často bývá 1 Kč). Ale jakmile se startup rozjede, získá duševní vlastnictví, zákazníky, investice nebo jinou hodnotu, pak je třeba podíly kupovat za tržní cenu. A ta je mnohem vyšší než nominální.

3. Podíly pro zaměstnance

Pokud jste sehnali nadšence, kteří ve Vašem startupu pracují bez nároku na mzdu a jejich motivací je kromě jiného slíbený podíl na startupu, budete muset firmu založit. Jen tak budete moci odměnit tyto loajální zaměstnance, kteří jsou zásadní pro raný chod firmy, zvláštními podíly nebo akciemi.

4. Ochráníte si své duševní vlastnictví

Nejjistější je začít tvořit duševní vlastnictví (psaní kódu, tvorba softwaru, aplikací, webů, domény, loga, značky atd.) až po založení společnosti. Díky tomuto pak duševní vlastnictví bude náležet založené společnosti. A poté, co si pojistíte smlouvy se zaměstnanci a dodavateli, nebude Vás při vyjednávání o investici s investory strašit to, že by některá část duševního vlastnictví nebyla Vaše, ale bývalého zaměstnance.

Odstrašujícím případem z České republiky je příklad slevového portálu pepa.cz, který neměl doménu ve svém vlastnictví, což následně způsobilo obrovské problémy poté, co se společníci neshodli.

Pokud nějaké duševní vlastnictví máte Vy nebo Vaši společníci stále psané na sebe, pro startup je nejlepší, pokud ho vložíte do firmy.

5. Ochráníte svůj vlastní majetek a omezíte své ručení

Dokud budete podnikat běžným způsobem, majetek společníků bude mimo dosah případných věřitelů, kdyby se věci obrátily k horšímu. Pokud podepíšete nějaké smlouvy svým jménem ještě před založením společnosti, pravděpodobně budete za tyto závazky osobně odpovědní i po založení společnosti.

Společnost s ručením omezeným se tak nazývá především proto, že společníci neručí za závazky společnosti a tato ručí jen svým majetkem. Startupy jsou samy ve své definici riskantním podnikem, většina startupů nepřežije 3 roky, tak využijte možnosti, které společnost dává a nestaňte se odpovědným za jednu chybu na zbytek svého života.

 

PS: Uvedené doporučení se samozřejmě netýká všech začínajících podnikatelů – někdy je snazší a vhodnější začít podnikat na živnost, především, když podnikáte sami. Ale pokud je Vás v začátku startupu více, dobře si tyto tipy pročtěte.

 

za tým zakládám.cz Michal Zuza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *